logo

Slivkový lekvár

Podeľ sa týmto článkom s priateľmi

Sestra mi vraví vtip. Že vraj ako spoznáš muža pod papučou? Slivky zbiera na lekvár. My sme doma lekvár varili každý rok, do pirohov skrátka musel byť slivkový. Aj teraz, keď už mám svoju rodinu, dostanem od rodičov vždy po lete pár fliaš. Odkedy pečiem so synčekom, slivkový lekvár pri pečení rád vyjedá len tak lyžicou, až ho musím brzdiť :) Radi pečieme napríklad tieto tekvicové taštičky.

slivky

Tento rok sme boli na prázdninách u babky a dedka práve v čase, keď slivky boli zrelé na lekvár. To už ani trhať zo stromu nebolo treba, lebo slivky, popadané na zemi, mäkkučké a sladké, sa pomaly samé hádzali na pekáč :) Keď si spomeniem, ako som si minulý rok kupovala kilo sliviek zo supermarketu a mrazila do zásoby na koláč… kyslé boli ešte aj v decembri. Ale domáce slivky, to je úplne iná liga. Rodičia varili džem z troch či štyroch dávok. A ešte stále ostal strom obsypaný.

Inak, dnes mi na meniny volal ujo. Spomínali sme aj na časy, keď sme u neho na chalupe s tetou varili slivkový lekvár v kotlíku. Jedno leto bolo tých sliviek toľko, že nebolo konca kraja ich dočistiť. Odkôstkovať slivky, po zemplínsky ščikac šľivki, už som toho mala po krk. Ujo mi so smiechom vravel moju hlášku „nenávidím ščikac slivky!“ A aha, kde som dnes, píšem vám o láske k jedlu a prikladám recept na domáci slivkový lekvár :)

Je to naozaj lahôdka a dá sa vyjedať len tak z fľaše. Ale odložte lyžičku a nechajte si ho aj na pečené buchty. U nás doma ide tiež do pečenia či do buchiet na pare.

Moje rady, ako na pečený slivkový lekvár

Pripraviť si lekvár nie je nič ťažké, možno trochu prácne, no námaha stoji za to. Dá sa variť v kotlíku, alebo piecť na plechu. My sme robili pečený slivkový lekvár a tu je zopár mojich postrehov:

 • slivky použite zrelé, mäkké, pokojne aj tie už popadané na zemi, voláme ich padanky
 • slivky môžete pred pečením na noc presypať cukrom, no veľmi zrelé slivky tento krok nepotrebujú
 • množstvo cukru si upravte podľa toho, aké sladké slivky máte
 • do plechu dajte slivky nakrájané na polovice či štvrtky, môžete ich trochu popučiť rukami, alebo aj pomlieť na mäsovom mlynčeku
 • pri pečení použite dostatočne hlboký plech, hmota môže trochu prskať
 • lekvár pečte dovtedy, kým je dostatočne hustý, trvá to 4-5 hodín

Slivkový lekvár

 • 5 kg odkôstkovaných sliviek
 • 0,5 – 1 kg cukru (podľa sladkosti sliviek)
 • 1 dcl octu

Slivky umyjeme a odkôstkujeme. Rozpolené slivky na striedačku zasypeme cukrom a odložíme na noc do chladničky. (Tento krok môžeme vynechať, ak máme veľmi zrelé slivky, prípadne „padanky“ pozbierané zo zeme.) Na druhý deň slivky vylejeme na veľký hlboký plech. Polejeme octom. Rúru zapneme na 200 st.C. Keď začne hmota vrieť, teplotu znížime na 160-180 st.C tak, aby len jemne bublala. Postupne sa tekutina vyparuje. Cca každú polhodinu vareškou zamiešame a zoškrabkáme z okrajov plechu. Asi po 2,5 hodinách lekvár priamo na plechu rozmixujeme ponorným mixérom. Necháme piecť ďalej do zhustnutia. Celková dĺžka pečenia je asi 4-5 hodín. Keď je už lekvár hustý, naplníme do fliaš a otočíme dole dnom. Necháme celkom vychladnúť.

Slivky môžete pomlieť, alebo iba nakrájať.

Ak vyskúšate slivkový lekvár podľa môjho receptu, podeľte sa o to v komentároch.

Ela

2 thoughts on “Slivkový lekvár”

 1. Milá Ela,
  recept vyskúšaný. Lekvár hustý, chutný ;-) …… dnes pečiem druhú dávku a skúsim na konci pridať škoricový cukor….. som zvedavá…..
  Vďaka za skvelé recepty a nápady…..

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.