logo

Tip na výlet – Banská Štiavnica

Podeľ sa týmto článkom s priateľmi

Bolo to pred pár rokmi, keď sme Banskú Štiavnicu navštívili s manželom prvýkrát. Mali sme naplánovaný víkendový výlet s návštevou pamiatok, chceli sme sa oboznámiť s banskou históriou, ale aj miestou gastronómiou, oddýchnuť si v prírode… Program nasekaný, nech toho stihneme čo najviac. Nestihli sme ani polovicu, a tak sme sa sem museli vrátiť. Niekoľkokrát.

Banská Štiavnica leží v Štiavnických vrchoch a spolu s okolím je zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Hneď pri jej prvej návšteve ma nadchla jedinečná atmosféra, ktorou mesto oplýva. Strmé kľukaté uličky, historické budovy, terasy kaviarní roztrúsené mestom a nádherné výhľady. Už samotná prechádzka mestom má svoje čaro a príjemne dovolenkovo vás naladí, takže ak idete okolo, určite sa zastavte aspoň na kávu. Ak však máte viac času, odporúčam naplánovať si výlet s návštevou historických pamiatok, expozícií a okolia.

Banská Štiavnica

V článku si prečítate:

  • Tipy na miesta, pamiatky a expozície v meste a okolí
  • Kde sa dobre najesť?
  • Kam sa ubytovať?

Ktoré miesta a pamiatky sa oplatí vidieť?

Na turistických weboch ako aj na oficiálnej stránke mesta nájdete zoznam všetkých miest, historických pamiatok a zaujímavostí, na ktoré je Banská Štiavnica s okolím skutočne bohatá. Tu v článku vám ponúkam niekoľko mojich tipov na miesta, ktoré sa nám páčili /spolu s prelinkom na ich webové stránky/.

Slovenské banské múzeum

Je to vlastne osem expozícií, ktoré sú roztrúsené po meste aj v okolí a venujú sa histórii baníctva a mesta. Zopár z nich sme navštívili aj my.

V meste sa jednoznačne oplatí navštíviť Kammerhof, kde sa dozviete zaujímavé informácie o rozvoji baníctva a banskej techniky, o odborníkoch v tejto oblasti, aj o baníckom školstve. Za mňa prekvapivo pútavé a poučné!

Starý Zámok sa tiež nachádza v meste. Expozície sú tématicky rozdelené, pre nadšencov odporúčam prehliadku aj s lektorom. Zaujme vás množstvo unikátnych nálezov a pamiatok a ako bonus si zo Zvonovej veže užijete nádherný výhľad na Banskú Štiavnicu.

Nový Zámok stojí na vyvýšenom mieste v centre mesta, pôvodne slúžil ako strážna veža a tak sa aj expozícia venuje výzbroji. Vzhľadom na svoju polohu je peknou dominantou mesta.

Ak máte za sebou prehliadku v Kammerhofe, ako pokračovanie odporúčam jedinečný zážitok v podobe návštevy Banského múzea v prírode. Okrem povrchovej výstavy totiž zažijete aj úchvatnú podzemnú výpravu. Vyzbrojení prilbou, plášťom a lampou zídete dole do bane a budete mať možnosť prezrieť si originálne banské priestory a unikátne exponáty. Aj v lete je v baniach zima, tak sa nezabudnite teplejšie obliecť.

Keď budete stúpať mestom, zájdite až na Námestie sv.Trojice, kde stojí známy morový stĺp. Na oddych od kaviarenského ruchu odporúčam prechádzku Botanickou záhradou. Dá sa tu príjemne prejsť, pokochať pohľadom na cudzokrajné stromy (rastú tam dokonca aj sekvoje) alebo len tak posedieť v tichu. Romantika jak lusk.

Kaštieľ sv. Antona

Nachádza sa neďaleko mesta, v obci Svätý Anton. Navštívili sme ho v januári, keď bolo vonku mínus 15 stupňov Celzia. Asi aj v kaštieli, lebo hodinovú prehliadku sme absolvovali v trojici lektorka, môj manžel a ja za tridsať minút so skráteným výkladom a čiapkami na hlavách. Každopádne kaštieľ je plný dobových skvostov, má nádhernú architektúru a na jeho stavbu sa viaže pozoruhodná symbolika kalendára /pôvodne mal 4 vchody (ročné obdobia), 7 arkád (dní v týždni), 12 komínov (mesiacov v roku), 52 izieb (týždňov v roku) a 365 okien (dní v roku)/. Súčasťou kaštieľa je poľovnícka expozícia, ktorá sa týka aj fauny a flóry, čo bude pre deti celkom poučné a zaujímavé.

Každý rok si vravíme, že konečne vyjdeme aj na Kalváriu, ktorú vidno už z diaľky pri vstupe do mesta. Asi budeme musieť prísť znova, lebo zatiaľ sme to nestihli :) A to je pritom Kalvária jednou z najznámejších štiavnických pamiatok, dokonca bola v roku 2007 zaradená na zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta. V súčasnosti prebieha obnova jednotlivých jej objektov.


Kúpele Sklené Teplice

Od Banskej Štiavnice sú vzdialené len 15 km. Ponúkajú klasické liečebné pobyty, ale aj skrášľujúce procedúry, súčasťou je wellness, termálne kúpalisko a príjemný kúpeľný park. Zaujímavosťou a európskym unikátom je jaskynný parný kúpeľ Parenica – prírodou vytvorená jaskyňa, pod ktorou vyviera minerálny prameň. Priamo v jaskyni sa teda môžete namočiť do 42 st.C minerálnej vody s obsahom magnézia a kalcia. Po teplom kúpeli si ešte oddýchnete v relaxačnej miestnosti. Je to fakt príjemný relax, počas ktorého som mimochodom pred viac ako dvomi rokmi dostala nápad nazvať môj blog Zo srdca do hrnca :)

Tajchy, teda umelé vodné nádrže v okolí Banskej Štiavnice dnes slúžia najmä na oddych a rekreáciu. Boli vytvorené za účelom získania energie pre ťažbu a úpravu rúd. Jedným z najznámejších je Počúvadlo, ktoré je zároveň veľmi obľúbené aj pre možnosti ubytovania v okolí. Pre fajnšmekrov sa v lete každú sobotu na Terase u Blaškov pripravuje pečené prasa za hudobného sprievodu country skupiny. Čo vám budem hovoriť, zážitok :D

Kaviarne a reštaurácie

A keď už sa bavíme o jedle, mám pre vás zopár tipov, kde sa môžete dobre najesť. Banská Štiavnica je síce vďaka turizmu reštauráciami obsypaná na každom rohu, avšak len do niektorých sme sa vrátili radi.

Bohužiaľ veľa reštaurácií na Slovensku trpí niektorým z typických reštauračných neduhov. Bežne servírované polotovary, polievky plné dochucovadiel, či zapnutá veľká telka prilepená na stene dokáže odradiť. Často sa k tomu pridá aj nevšímavý či nedostatočne vyškolený personál, ktorý nedokáže primerane reagovať na požiadavky zákazníka. Výsledkom je gastronomický podpriemer a nechuť vrátiť sa do podniku. Podľa mňa je dôležitý v prvom rade zámer, prečo kaviareň či reštaurácia vznikla a aké sú jej ciele. Za najpodstatnejšie preto považujem práve prístup majiteľa resp. prevádzkara, ktorý nastavuje štandardy a vedie zamestnancov k poctivému prístupu.

Pivovar Erb

Prvýkrát sme sa sem zastavili na odporúčanie za dobrým pivom. V útulnom interiéri s pohotovým personálom vám načapuju naozaj skvelé a čerstvo varené pivo, ktoré ocenia nielen pravoverní pivári. Vynikajúce je aj nealkoholické, pre mňa najlepšie čapované nealko, aké som mala. Menu ponúka jedlá k pivu aj sýte chody, preto sa sem oplatí prísť napríklad aj na nedeľný obed. V lete odporúčam využiť príjemnú terasu. Pri výbere z jedálneho lístka pobaví použitie miestneho nárečia (kolpašská kačica – na jazere už nepláva, lebo hu máte na tanyeri Vy! s konkrétnejším popisom pod každým chodom…) celkom zábavné a vždy lepšie ako nazvať špeciality šéfkuchára štýlom „Dračí dych“ alebo „Jánošíkov dukát“. Z jedál sme toho ochutnali viac, ťažko odporučiť jedno, lebo všetky boli pripravené s citom a okrem doladenej chuti aj atraktívne naservírované. K pivu však vyskúšajte pečené údené koleno, mäso bolo mäkké ako vata a porcia sýta pre dvoch. V súčasnosti prebieha aj výstavba hotela, ktorého súčasťou bude ďalšia reštaurácia, tak sa nechajme prekvapiť :)

4sochy

Vpredu útulná kaviareň, v zadnej časti nádvoria reštaurácia. Priestor, ktorý neohúri veľkosťou, ale bezprostredným prístupom personálu na čele s jeho príjemným a zhovorčivým majiteľom. Typické pre túto reštauráciu je, že na jedálnom lístku nájdete len pár jedál, ktoré sa menia takmer denne. V ponuke je vždy steak či kura, ryba, šalát, cestovina a niečo vegetariánske, s prílohami sa vedia vyhrať a dbajú na čerstvé suroviny. 4sochy som navštívila už veľakrát a ešte ani raz sa nestalo, aby jedlo malo nejakú chybu. Jednoznačne fantastické sú polievky, doslova domácke, napríklad vývar je vždy top. Naposledy sme ochutnali šalátovú polievku podľa miestneho receptu, aj tá bola geniálna. Je jedno, či si dáte cestoviny, steak alebo šalát, všetky jedlá sú precízne pripravené, dochutené tak, aby vynikla skutočná chuť surovín. Z reštaurácie vidno priamo do kuchyne, čo vás ešte viac zblíži s celým priestorom. Ak máte chuť len na kávu, kaviareň sa nachádza v prednej časti domu. Okrem vždy výborne pripravenej kávy sú v ponuke vynikajúce domáce zákusky /odporúčam krémeš/ a perfektný výber vín, takže sa tu dá príjemne posedieť aj v neskorších hodinách. Súčasťou domu je tiež apartmán. Do štyroch sôch sa rada vraciam nielen preto, že mám stále možnosť ochutnať niečo nové, ale aj pre celú príjemnú atmosféru, ktorá týmto jedinečným priestorom preniká.

Monarchia

Reštaurácia je v historickej budove, príjemne zrekonštruovaná so snahou zachovať si pôvodnú architektúru. Ak máte deti, oceníte, že sa môžu zahrať nielen vonku pri terase, ale aj v samostatnej miestnosti, akejsi „herničke“ s peknými tématickými maľbami na stenách. Menu je zostavené z klasických jedál, ktoré neurazia, procie sú dostatočne sýte. Nie je to síce brilantný gurmánsky zážitok, ale na to sa ani reštaurácia nehrá. Personál je snaživý, za mňa celkom fajn reštaurácia hlavne pre rodiny. Na poschodí sa nachádza aj galéria súčasného umenia.

Stará škola

„Tvorivá kaviareň s výberovou kávou v centre Banskej Štiavnice“ – takýto príbeh v sebe nesie nový sympatický podnik, v ktorom sme sa pri našom poslednom výlete zastavili tiež. V kaviarni vládne uvoľnená atmosféra a aj napriek zjavne alternatívne zariadeným priestorom nepôsobí kaviareň prvoplánovo hipstersky. Potešil ma pohotový prístup čašníčky pri objednávaní, ktorá nemala problém rozlíšiť espresso a ristretto (bohužiaľ pri návšteve náhodnej kaviarne stále považujem skôr za bežné, že sa pri objednaní espressa musím krkolomne brániť malým presám a piccolám… ). Toto je však iná káva. Spolu s profesionálnym prístupom baristu, drobnosťami v podobe chutných koláčikov a poctivých limonád, minimalistickým priestorom je to kaviareň s veľkým K. A okrem klasiky určite verní kávopiči ocenia aj alternatívne spôsoby prípravy.

Kde sa ubytovať?

Poradiť pri výbere toho správneho ubytovania na dovolenke je náročná a dosť subjektívna záležitosť. Niekto vyhľadáva možnosti na nadviazanie nových kontaktov a vyhovuje mu ruch mesta, iný preferuje súkromie a samotu. Dôležitý je aj váš budget a to, či ste ochotní priplatiť si za služby štvorhviezdičkového hotela, alebo vám na tom až tak nezáleží, keďže celý deň strávite mimo ubytovania a do izby prídete len prespať. Ak máte malé deti, oceníte apartmán, kde im v kuchynke môžete pripraviť niečo na zjedenie, ale ak cestujete dvaja a stravujete sa vonku, celkom si vystačíte s izbou v penzióne či hoteli. Ubytovanie zvyknem rezervovať cez booking.com.

Penzión Kremenisko

Toto je moja malá srdcová záležitosť, keďže sa sem vraciame každý rok v lete. Ide o útulné ubytovanie na konci Banskej Štiavnice smerom na Svätý Anton. Penzión je zložený z viacerých objektov, čo sú vlastne staršie hospodárske budovy prerobené na apartmány, štúdia a izby. Kremenisko je od historického centra Štiavnice vzdialené asi 10 minút cesty autom. Odporúčam pre tých, ktorí sú mobilní a tieto presuny im neprekážajú. Môžete si objednať aj raňajky, ktoré chutia ako doma a má ich na svedomí milá a ochotná správkyňa pani Darinka. My si ich vždy vychutnáme vonku, obklopení pokojnou prírodou, vďaka ktorej má pre mňa Kremenisko osobitú atmosféru.

Boutique Apartments

Ak hľadáte ubytovanie v centre mesta, toto je dobrá voľba. Nachádza sa priamo na trotuári, teda bývalom štiavnickom korze a tvoria ho štyri apartmány – každý je pre dve osoby. Apartmány majú pekný výhľad na centrum, sú zaujímavo zariadené, niektoré majú aj kuchynku. My sme v nich strávili týždeň v zime, kedy sme veľmi ocenili práve ich polohu. Máte to blízko do okolitých kaviarní, reštaurácií a mestských pamiatok, s možnosťou kedykoľvek počas dňa sa vrátiť a oddýchnuť si.

Salamandra Resort

Rezortu dominuje moderný hotel a leží uprostred štiavnickej prírody, asi 20 minút autom od mesta. Hneď pri hoteli sa nachádza lyžiarsky svah, v zime využijete aj klzisko, v lete početné turistické a cyklistické chodníky. V hoteli je skvelý wellness, veľmi chutné raňajky a celkovo dobrá kuchyňa, pričom je baby friendly. Pre rodiny s deťmi, ktoré preferujú služby a komfort štyroch hviezdičiek, ideálna voľba.

V Banskej Štiavnici je naozaj množstvo krásnych miest, ktoré treba navštíviť. Snažila som sa urobiť výber tých top miest z mojej skúsenosti, tak verím že sa mojimi tipmi inšpirujete a zažijete rovnako čarovné chvíle.

Navštívili ste už Banskú Štiavnicu? A ktoré miesta oslovili vás?

Bavili by vás takéto články aj častejšie? Napíšte mi do komentárov alebo na FB Zo srdca do hrnca!

5 thoughts on “Tip na výlet – Banská Štiavnica”

  1. Štiavnica je veru láska a s tou Starou školou máš pravdu, skvelá kaviareň a konečne aj filtrovanná káva v Štiavnici. K tomu ubytovaniu ešte pridávam tip na Penzión Aura – penzión je hore nad mestom, je z neho krásny výhľad na Štiavnicu i kalváriu a majú krásne nádvorie. Fotila som tam svadbu a ubytovanie, priestory aj prístup majiteľa bol úžasný. Celé dobre.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.